Büyükada’nın iklim koşulları İstanbul’a benzerlik gösterse de Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş niteliği göstermekte olup, yazları sıcak; kışları yağışlı geçmektedir. Karın az miktarda yağdığı bölgenin özellikle sonbaharı romantik bir tablo görüntüsü vermektedir.

Güney ve kuzey rüzgarlarında ortam hazırlayan Büyükada aşırı yaz sıcaklarından kaçmak için birebir. Karadeniz’den esen lodos ile serinleyen bölgede bazen kötü hava koşulları yüzünden vapur seferleri iptal edilebilir.

Sıcaklık Değerleri Nasıldır?

Mevsim değerlendirmelerine göre hakim rüzgar yönü kışın batı, yazın ise doğu olarak tespit edilmiştir. Yıllık ortalama yağış miktarı;  615 – 708 mm ve yağışlı geçen gün sayısı 120 gündür. Yıllık ortalama sıcaklık değerleri 14,9 °C ile 15,1 °C arasında değişir ve nem oranı % 74 – 75 arasındadır.

Yıllık sıcaklık değerleri ise:

Ortalama sıcaklık; Haziran 22, Ocak 6 derece

En yüksek sıcaklık; Temmuz 29 derece

En düşük sıcaklık; Ocak – Şubat 4 derece

Büyükada’ya Gitmeden Hava Durumuna Bakın!

Günübirlik turlarla gidilen adada en dikkat etmeniz konu yanınıza ne almanız gerektiğidir. Gündüz güneşi akşam rüzgarlı havaya yerini bırakınca üşüyebilirsiniz. Meteorolojinin web sayfasından yararlanmanızda fayda var.