Küçük kaçamakların ve hafta sonu tatillerinin gözdesi Büyükada İstanbulluların özellikle Anadolu yakasında yaşayanların tatil seçeneklerinden biridir. Deniz otobüsüyle yapılan keyifli bir yolculuk sonrasında cennet görünümlü bir ada sizi karşılar. Çam ağaçları, balık restoranları, tekneleri ve tarihi köşkleri ile misafiri olacağınız kasabada unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

Bölgede eski Osmanlı devlet görevlilerinin yaptırdıkları tarihi binalar ve köşkler dikkat çeker. Yedi yüz yıllık Bizans egemenliğinin de kalıntılarını barındıran ada kültür gezilerine de ev sahipliği yapar.

Büyükada Gezilecek Yerler

Türk ve Rum Mimarisi İle Şekillenen Ada Manzarası

Adaya geldiğinizde her anınız dolu geçecek. Günübirlik geliyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekirken konaklamalı tatillerinizde doya doya bu güzellikleri görebilirsiniz. Yaz mevsiminde tertemiz plajların ve koyların tadını çıkarırken kışın bütün gün sessizliğin ve miskinliğin keyfine varabilirsiniz.

Bölgeye gelmişken görmeniz gereken yerler ise:

Ayios Dimitrios Kilisesi

Adanın koruyucu azizi Ayios Dimitrios adına yapılan kilise 1856’da ibadete açılmıştır. Soğan kubbeli ve ahşap çan kulesi ile dikkat çeker. İç mimarisi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne benzeyen kiliseye sütunlar, kabartmalar ve azize heykelleri konulmuştur.

Aya Nikola Manastırı

1509 yılında meydana gelen depremde zarar gören bina, ada toprağında oluşan çatlaklar ile zemine belirgin bir şekilde gömülmüştür. Batık Manastır olarak da bilinen yapı eski Bizans yerleşim yerlerinden olması nedeniyle önemlidir.

Hristos Manastırı

Bölgenin ikinci en yüksek tepesinde yer alan yapı Bizans’tan kalma bir ibadethanedir.

Hamidiye Camii

1895’te II. Abdülhamit emriyle yapılan cami iki katlı, tek şerefeli ve kesme taşlı yapısı ile dikkat çeker. Süslemeleri ve namaz vakitlerini gösteren ahşap saati ile önemli bir binadır. Renkli işlemeler ve hat sanatının örnekleri ile donanmış olan ibadethane adanın en güzel eserlerindendir.

Rum Yetimhanesi

Manastır Tepesi’nde yer alan yetimhane dünyanın en büyük ahşap binası olarak bilinir. 1898 yılında bir Fransız şirketi tarafından otel olarak inşa edilmiştir. I. Dünya Savaşı’nda Askeri mektep olarak kullanılan bina bölgenin en heybetli yapılarındandır.

Büyükada Saat KulesiSaat Kulesi

Tatilcilerin buluşma noktası olan saat kulesi vapurdan iner inmez sizi karşılayan ilk tarihi yapıdır. Küçük boyutta ancak şirin olan bu eser adanın simgelerinden biridir.

Adakule

Yüce Tepe’de yer alan Adakule manzarası ile meşhurdur.

Aya Yorgi Kilisesi

Yücetepe’de bulunan manastır adını putperestler tarafından şehit edilen Aziz Georgios’tan almaktadır. Rivayete göre de M.S. 963 senesinde Bizans İmparatoru Nikiforos Fokas zamanında inşa edilmiştir. Ulaşılması hayli zor olan bu yapı eşsiz güzelliği ile yorgunluğunuza değdiğini kanıtlıyor.

Adalar Müzesi

Ana karanın oluşumundan günümüze kadar geçen sürede bölgeye ait binlerce obje, belge, fotoğraf ve kitapların sergilendiği Adalar Müzesi ziyarete açıktır.

İskele Binası

Büyükada iskelesinde yer almaktadır. Sahile vardığınızda sizi ilk olarak burası karşılar.

Dilburnu

Piknik yapmaya ve doğa sporlarına elverişli alanlar oluşturan Dilburnu tatilcilerin uğraması gereken yerlerden.

Panayia (Meryem ana) Kilisesi

Arabacılar kilisesi olarak bilinen bina görülmeye değer bir çan kulesine sahiptir.

Müslüman Mezarlığı

İbrahim Necmi Dilmen, Ahmed Refik Altınay, Tahsin Nahid, Şakir Paşa, Doğan Avcıoğlu,  Ahmed Fehim, Abdullah Paşa, Mahmut Emin Koral ve Aliye Berger’in mezarları burada bulunmaktadır.

Rum Ortodoks Mezarlığı

İmparatoriçe İrene ve Patrik Hrisantos’un mezarlarının bulunduğu bu yerde Ermenilere ait mezarlar da yer almaktadır.